Türkan Məmmədyarovanın qələbəsinin ləğvi: Ayan Allahverdiyeva ilə partiyadakı mübahisəli epizodun təfərrüatları Idman.biz
Azərbaycan qadınlar arasında şahmat üzrə ölkə çempionatının yarımfinal partiyasında Ayan Allahverdiyeva ilə Türkan Məmmədyarova arasında nəticənin ləğvi ilə bağlı vəziyyətin təfərrüatları məlum olub.
Azərbaycan Şahmat Federasiyasından İdman.Biz-ə bildirilib ki, sözügedən epizodda hakim Türkan Məmmədyarovaya qələbə verərkən səhvə yol verib.
Partiya zamanı Ayan Allahverdiyeva rəqibinə iki dəfə heç-heçə təklif edib və hakim bunu qaydaların pozulması kimi qiymətləndirib. Halbuki, iki dəfə heç-heçə təklif etmək Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FİDE) reqlamentinə zidd deyil və bu fakt ölkə çempionatının Apellyasiya Komitəsi tərəfindən də təsdiqlənib. Nəticədə Türkan Məmmədyarovanın qələbəsi ləğv edilib və partiyada heç-heçə qeydə alınıb.
Federasiyada həmçinin bildirilib ki, Ayan Allahverdiyeva heç-heçə təklif edərkən nizamnaməyə tam uyğun davranmayıb, lakin bu pozuntuya görə şahmatda məğlubiyyət verilmir.
Beləliklə, şahmatçılar çərşənbə günü Azərbaycan çempionatının yarımfinal mərhələsində münasibətlərinə aydınlıq gətirməyə davam edəcəklər, görüşdə hesab 0,5:0,5-dir.
Qeyd edək ki, bu görüntü oyun bitdikdən sonra qeydə alınıb.