Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin rəhbərliyi Almaniyaya səfər edib
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) rəhbərliyi Almaniyaya işgüzar səfər edib.
"Report" qurumun mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, AMADA rəhbərliyi səfər çərçivəsində antidopinq üzrə tədbirlərdə iştirak edib.
Bonn şəhərində Almaniya Milli Antidopinq Agentliyinin (NADA Almaniya) təşkilatçılığı ilə Avropa Şurası Təhsil üzrə Məsləhətçi Qrupunun (T-DO ED) iclası keçirilib. İclas antidopinq təhsili üzrə mütəxəssislərin fikirlərini bölüşmək, ən yaxşı təcrübələri müzakirə etmək və Beynəlxalq Təhsil Standartının (ISE) yenilənməsi barədə ən vacib məqamları əhatə edən dəyərli bir platforma təmin edib. Milli Antidopinq Təşkilatları İnstitutunun (iNADO) 26 üzvünün iştirak etdiyi iclas qlobal antidopinq icmasının təhsil proqramlarını gücləndirmək və ISE-nin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsini təmin etmək üçün ortaq öhdəliklərini bir daha təsdiqləyib.
Tədbirdə ölkəmizi təmsil edən AMADA-nın icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və icraçı direktorun müavini Rüfət Efendiyev təhsil strategiyaları və təhqiqat sahəsində paylaşım yanaşmaları üzrə müzakirələrə qatılıblar. Şəxsi formatda keçirilən iclas iştirakçılara ISE-nin yenilənmə prosesi üzərində əməkdaşlıq etmək və dünyada antidopinq təhsilini gücləndirmək üçün innovativ yolları araşdırmaq imkanı yaradıb.
Müxtəlif ölkələrdən milli antidopinq təşkilatlarının yüksək səviyyəli nümayəndələrinin qatıldığı iclasda Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA), Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi və digər mötəbər idman təşkilatlarının əməkdaşları da iştirak ediblər. Bu da təmiz idman təşəbbüslərinin irəliləməsi üçün münbit əməkdaşlıq mühiti yaradıb.
Səfər çərçivəsində AMADA və NADA Almaniyanın rəhbərliyi arasında təhqiqat və araşdırmalar mövzusunda strateji ikitərəfli görüş də keçirilib. NADA Almaniyanın İcraiyyə Komitəsinin sədri Lars Mortsieferin iştirak etdiyi görüşdə təhqiqat yönümlü antidopinq səyləri üzrə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub. Görüş zamanı AMADA-nın icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və Lars Mortsiefer təhsil, təhqiqat və strateji tərəfdaşlıq vasitəsilə təmiz idmanı qorumaq missiyasını davam etdirmək üçün əməkdaşlığın əhəmiyyətini bir daha vurğulayıblar.
AMADA rəhbərliyinin Almaniyaya səfəri agentliyin ən yaxşı qlobal təcrübələrə uyğunlaşması, antidopinq siyasətinin gücləndirilməsi və idmanın bütövlüyünü qorumaq məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətindəki davamlı səylərini əhatə edir.