Qarabağ və Araz-Naxçıvan Azərbaycan Kubokunda finala gedən yolu müəyyənləşdirir
Azərbaycan Kubokunun yarımfinal mərhələsinin cavab oyununda, Qarabağ FK ilə Araz-Naxçıvan komandaları 23 aprel 2025-ci il tarixində Qəbələ şəhər stadionunda üz-üzə gələcəklər. İlk oyunda Araz-Naxçıvanın gözlənilməz 1:0 hesablı qələbəsi bu qarşılaşmanı olduqca maraqlı və gərgin edir.
İlk oyunun nəticəsi və önəmi:
2 aprel tarixində keçirilən ilk matçda Araz-Naxçıvan, minimal hesabla qalib gələrək böyük sürprizə imza atdı. Oyunun taleyini hələ ilk hissədə vurulan erkən qol həll etdi və Araz bu üstünlüyü qalan vaxt ərzində peşəkarcasına qoruyub saxladı. Qarabağ isə topa nəzarətdə üstün olsa da, real qol imkanlarını dəyərləndirə bilmədi.
Bu nəticə ilə Araz-Naxçıvan tarixində ilk dəfə Azərbaycan Kubokunun finalına bir addım yaxınlaşıb. Qarabağ isə ölkənin ən titullu klublarından biri olaraq bu oyunda dönüş etmək məcburiyyətindədir.
Komandaların son forması:
• Qarabağ FK, həm Misli Premyer Liqasında, həm də kubokda stabil çıxış edir. Son 5 oyunda 4 qələbə ilə əla forma nümayiş etdirən komanda, xüsusilə ev matçlarında yüksək məhsuldarlığı ilə seçilir.
• Araz-Naxçıvan isə bu mövsüm orta səviyyəli çıxış edir, lakin kubokda motivasiya və əzmkarlıq sayəsində adını yarımfinala yazdırmağı bacarıb. Son oyunlarda əsas taktiki silahları — kompakt müdafiə və ani əks-hücumlardır.
Əvvəlki qarşılaşmalara baxış:
Son 8 qarşılaşmanın 5-də Qarabağ qalib gəlib, 2 matçda Araz sürpriz edib, 1 qarşılaşma isə heç-heçə ilə nəticələnib. Lakin bu dəfə vəziyyət fərqlidir — Qarabağ geridədir və dönüş etmək məcburiyyətindədir.
• Qarabağ qalib gələcək – Ev meydanının üstünlüyü, geniş heyət və kubok təcrübəsi bu komandanı favorit edir.
• Alt (3.5) – Araz oyunu qapatmağa çalışacaq, Qarabağ isə tədricən üstünlüyü artırmağa çalışacaq.