Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti: Ümidvarıq ki gələcəkdə bütün çempionatlarımız belə keçəcək Report.az
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti: "Ümidvarıq ki gələcəkdə bütün çempionatlarımız belə keçəcək"
Ümidvarıq ki gələcəkdə bütün çempionatlarımız belə keçəcək.
"Report" xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti Mahir Məmmədov ölkə çempionatının bağlanış mərasimində jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Qurum rəhbəri bu gün başa çatan yarışla bağlı təəssüratlarını bölüşüb:
"Tarixi, Azərbaycanın ən güclü şahmatçılarının iştirakı, həm də ilk dəfə bu sistemlə keçirilən yarış başa çatdı. Bu gün qaliblər müəyyənləşdi. Finallar çox gərgin mübarizə şəraitində keçdi. Şəhriyar Məmmədyarov gözləniləndən daha fərqli olaraq ikinci yeri tutdu. Baxmayaraq ki final mərhələsinin ilk mərhələsində üstünlük nümayiş etdirmişdi. Bu idmandır, səhv edən məğlub olur".
M.Məmmədov ölkə çempionatını rekord sayda tamaşaçı izlədiyini vurğulayıb:
"Şahmatçıların hər birinin bu yarışda iştirakından məmnunuq. Deyilənə görə çempionatı rekord sayda tamaşaçı canlı izləyib. Rəqəmlər də açıqlandı. Həm sosial şəbəkələrdə, həm də televeziya vasitəsilə geniş şəkildə işıqlandırıldı. Bu da bizi sevindirməyə bilməz. Ümidvarıq ki gələcəkdə bütün çempionatlarımız belə keçəcək. Bütün şahmatçıları təbrik edirəm".
Qeyd edək ki, kişilərin mübarizəsində Rauf Məmmədov finalda Şəhriyar Məmmədyarovu üstələyərək karyerasında 6-cı dəfə Azərbaycan çempionu olub. Üçüncü yeri Misrətdin İskəndərov tutub.
Qadınların yarışında Günay Məmmədzadə Gövhər Beydullayevanı məğlub edərək çempion tituluna yiyələnib. Üçüncü yer uğrunda görüşdə Gülnar Məmmədova Ülviyyə Fətəliyevaya qalib gəlib.