Azərbaycan medal sayına görə CÜDONUN YARADICILARINI qabaqlayır
Azərbaycan beynəlxalq arenada qazanılan mükafatların sayına görə cüdoda aparıcı 8 ölkə sırasındadır. Sentyabrın ortalarına qədər böyüklər, kadetlər, kiçiklər və veteranlar səviyyəsində çıxışların cəminə əsasən, 156 mükafat qazanılıb (49-36-71). Bu da ölkəmizə dünya medal sıralamasında 8-ci yerdə qərarlaşmağa imkan verir.
İdman.biz xəbər verir ki, qazanılan mükafatların sayına görə 9-cu yerdə olan cüdonun yaradıcıları - Yaponiyanı qabaqlayırıq.
Gündoğan ölkənin hesabında 47 qızıl, 20 gümüş və 42 bürünc var.
Əlbəttə, Paris Olimpiadasındakı tarixi nəticə də əsas göstəricidir, orada Hidayət Heydərov (73 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq) çempion olublar, komandamız isə ümumi hesabda yalnız Yaponiyadan geri qalaraq ikinci yeri tutub.
Bundan əvvəl hər iki lider cüdoçumuz titulu qazandıqları Abu Dabidə keçirilən dünya çempionatında parlayıblar.
Dünya Turu yarışlarındakı cari göstəricilər nöqteyi-nəzərindən, ölkəmizdə keçirilən "Böyük dəbilqə" turniri tatami sahiblərinin qızıl het-trikə imza atması ilə məhsuldar olub: Zelim Tskayev (81 kq), Murad Fətiyev (90 kq) və Hidayət Heydərov (73 kq) fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıblar. Hidayət Heydərov (73 kq) və Elcan Hacıyevin (81 kq) qızıl medal qazandıqları Avropa çempionatını da unutmaq olmaz. Yeri gəlmişkən, Elcan bu mövsüm artıq beş dəfə fərqlənib: o, Paris və Tbilisidə "Böyük dəbilqə" yarışlarının finalında çıxış edib, həmçinin Astanada analoji turnirdə və Portuqaliyada Qran-Pridə bürünc medal qazanıb.
Mövsümün medal sıralamasında mübarizə kifayət qədər gərgin gedir. Məsələn, altıncı yerdə olan Ukrayna bizdən bir qızıl medal öndədir - 50-yə qarşı 49. Yeddinci yerdə olan Əlcəzair ilə qızıl sayında bərabərlik olsa da, gümüş və bürünc mükafatların sayına görə irəlidədir. Bir sözlə, Azərbaycan "Top 6"ya daxil olmağa çox yaxındır. Braziliya isə beşincidir (62-50-81).
Ümumi medal siyahısında Fransa 124 qızıl, 104 gümüş və 190 bürünc mükafatla liderlik edir. Sonrakı yerdə Gürcüstan gəlir (70-61-101), ilk üçlüyü Özbəkistan (69-45-99) tamamlayır.