"Zirə", "Sabah" və "Sumqayıt"ın avrokuboklardakı potensial rəqibləri bəlli oldu
"Zirə", "Sabah" və "Sumqayıt" klubları 2024/2025 mövsümündə avrokuboklara təsnifat mərhələsindən başlayacaq. Sport24.az xəbər verir ki, "Zirə" Avropa Liqasının 1-ci, "Sabah" və "Sumqayıt" isə Konfrans Liqasının 2-ci təsnifat mərhələsindən start verəcək.
Püşkatma mərasimi öncəsi hər üç təmsilçimiz səpələnməmişlər sırasında yer alacaq. Beləliklə, "Zirə" 1-ci təsnifat mərhələsində 6 potensial rəqibinin hamısını artıq məlumdur: "Şerif" (Moldova), "Maribor" (Sloveniya), "Tobol" (Qazaxıstan), "Visla" (Krakow, Polşa), "Pafos" " "(Kipr) və "Pakş" (Macarıstan).
Konfrans Liqasının təsnifat mərhələsinin 2-ci mərhələsində ümumilikdə 100 klub çıxış edəcək. Onlardan 86-sı "Sabah" və "Sumqayıt"ın da daxil olduğu Liqa Yolu boyunca çıxış edəcək. Hazırda klublarımızın oynamayacağı Ermənistan təmsilçisini nəzərə almasaq, 42 komandadan 30-u bəllidir.
"Sabah" və "Sumqayıt"ın potensial rəqibləri arasında aşağıdakı klublar var:
"Olimpiakos" (Yunanıstan), "Başakşəhər" (Türkiyə), ÇFR (Rumıniya), "Legiya" (Polşa), "Makkabi" (Hayfa, İsrail), "Hapoel" (Beer Şeva, İsrail) ), "Yurqorden" (İsveç), "Qou Ehed İqlz"(Niderland), "Omonia" (Kipr), "Vitoriya" (Portuqaliya), "Astana" (Qazaxıstan), "Riqa" (Latviya), "Olimpiya" (Sloveniya), "Dnepr-1" (Ukrayna) ), AEK (Yunanıstan), "Jrinski Mostar" (Bosniya və Herseqovina), "Hayduk" (Xorvatiya), "Osiyek" (Xorvatiya) , "Spartak" (Trnava, Slovakiya), AEK (Kipr), "Austriya" (Vyana, Avstriya), "Vaduts" (Lixtenşteyn), "DAK 1904" (Slovakiya), "Fehervar" (Macarıstan), "Banik" (Çexiya), "Sent-Mirren" (Şotlandiya), "Universitet" (Krayova, Rumıniya), "Bröndbü" (Danimarka), "Sürix" ( İsveçrə), "Sent -Qallen" (İsveçrə)
Daha 8 klub 1-ci turun, 3 klub isə Belçika, Çexiya və Danimarka çempionatlarının nəticələrinə əsasən müəyyənləşəcək. Bundan əlavə, 1-ci turun üç qalibi olan "Drita" (Kosovo) və Bolqarıstan təmsilçisinin hələ də qərarlaşa bilməyən səbətləri qeyri-müəyyən olaraq qalır. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, "Olimpiakos" bu gün keçiriləcək Konfrans Liqasının finalında qalib gəlsə, yeni mövsümə Avropa Liqasında başlaya bilər.