Yağış və Olimpiya açılış mərasiminin sirləri
Parisdə Olimpiya Oyunlarının açılış mərasiminin başlamasına bir neçə dəqiqə qalıb.
İdman.biz xəbər verir ki, əsas hadisələr Trocadero meydanı yaxınlığında inkişaf edir.
Eyfel qülləsinin yaxınlığında və Sena çayına çox yaxındır. Adı 1823-cü ildə İspaniyada baş verən döyüşə gedib çıxan Paris turizminin mərkəzlərindən biridir. Buradakı yaşıllıq sahəsi 93 930 kvadratmetrdir və Eyfel qülləsinin mənzərəsi valehedicidir.
Parisdə demək olar ki, bütün gün buludlu olur, fasilələrlə yağış yağır və hava şəraiti təşkilatçıların, eləcə də medianın işinə təsir edir. İdman.biz-in müxbiri də daxil olmaqla tribunada olan jurnalistlər ya avadanlığı suya davamlı brezentin altında gizlədirlər, ya da işlərini davam etdirmək üçün yenidən çıxarırlar.
Lakin hava şəraiti parada mane olmamalıdır, xüsusən də onun Sena boyunca baş tutacağını nəzərə alsaq. Açılış mərasimi təsirli və möhtəşəm bir tamaşa olacağını vəd edir. Onun ümumi konsepsiyası çoxdan məlum olsa da, təşkilatçılar şounun özünün təfərrüatlarını son dəqiqəyə qədər gizli saxlayırlar. Xüsusən də mərasimdə çıxış edəcək dünya musiqisi ulduzlarının adları sirr olaraq qalır. Bununla belə, Fransa mediasında artıq kifayət qədər sızmalar var: Aya Nakamura, Ledi Qaqa və Selin Dion şounun iştirakçıları kimi, həmçinin Qojira rok qrupu və fransız-İsveçrəli opera müğənnisi Marina Viottinin adı çəkilir. Mərasim zamanı demək olar ki, istər-istəməz Edit Piafın repertuarından mahnılar səsləndiriləcək. Əfsanəvi amerikalı reper Snup Doq bu günlərdə Olimpiya məşəlinin estafetində iştirak etmək üçün Parisə gəlib.
Azərbaycan millisi möhtəşəm tədbirin bir hissəsi olacaq və sözsüz ki, Oyunlarda daha bir iştirak tarixini yazacaq. Hansı ki, çox parlaq olmaq üçün hər şansı var.