Ömrünüzü uzadacaq 15 dəqiqəlik idman
Alimlər gündəlik 15 dəqiqəlik fəaliyyət həyatı əhəmiyyətli dərəcədə uzada bilər və qocalma prosesini ləngidə biləcəyini deyib.
Lent.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Amerika Təqaüdçülər Assosiasiyasının (AARP) sifarişi ilə aparılan bir araşdırma, "gündəlik 15 dəqiqəlik fiziki fəaliyyətin ömrünüzü üç il artıra biləcəyini" ortaya çıxarıb.
Harvard Universitetinin tədqiqatçıları əlavə edirlər ki, fəaliyyətə nə qədər çox vaxt ayrılsa, bir o qədər çox fayda gətirir. Tədqiqat qrupu səkkiz illik araşdırmanın məlumatlarına istinad edir ki, gündəlik 15 dəqiqəlik məşq bütün səbəblərdən ölüm hallarını 14 faiz azaldır. Hesabatda "Hər əlavə 15 dəqiqəlik məşq tədqiqat dövründə ölüm hallarını əlavə dörd faiz azaldıb" deyə vurğulayıblar.
Harvardın Brigham Xəstəxanasının kardioloqu və geriatrı Dr.Daniel Forman fiziki fəaliyyətin ürək sağlamlığı üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. "İdman infarkt, ürək çatışmazlığı, periferik arteriya xəstəlikləri və aritmiya riskini azaldır. Bu, təkcə özünüzü yaxşı hiss etmir, həm də bədənin ümumi fəaliyyətini yaxşılaşdırır".
Daimi hərəkət sağlamlıq üçün vacibdir. Doktor Forman deyir: "Sizin zövqünüzə uyğun fəaliyyətləri seçin ki, onları etmək ehtimalınız daha yüksək olacaq". Hər gün 15 dəqiqəlik məşq üçün NHS tərəfindən tövsiyə olunan məşqlərin siyahısı: