Azərbaycan və Rumıniya klublarının 9-cu dueli: 8 oyunda 1 qələbə - ARAŞDIRMA
UEFA Avropa Liqasının Liqa mərhələsinin VII turunda keçiriləcək "Qarabağ" - FCSB oyunu Azərbaycan və Rumıniya təmsilçilərinin avrokuboklardakı 9-cu matçı olacaq.
"Report"un məlumatına görə, ilk belə qarşılaşma 1998-ci ilə təsadüf edib.
"Dinamo" (Bakı) komandası UEFA Kubokunun (hazırkı Avropa Liqası) I təsnifat mərhələsində "Arceş" (Piteşti") ilə üz-üzə gəlib. Səfərdə baş tutan qarşılaşmada rumınlar 5:1 hesabı ilə qalib gəliblər. Bakıdakı görüşdə də rəqib sevinən tərəf olub - 2:0.
10 il sonra, 2008-ci ildə "Neftçi" eyni turnirin III təsnifat mərhələsində "Vasluy"la qarşılaşıb. Doğma meydanda qələbə qazanan (2:1) ağ-qaralar Rumıniyada lazımi nəticəni əldə edə bilməyib - 0:2.
2017-ci ildə "Zirə" Avropa Liqasının II təsnifat mərhələsində "Astra" ilə münasibətlərə aydınlıq gətirib. Səfərdə 1:3 hesabı ilə uduzan "qartallar" Bakıda qolsuz heç-heçəyə razılaşıb.
Nəhayət, 2019-cu ildə "Səbail" bu turnirin I təsnifat mərhələsində "Universitatya" (Krayova) ilə üz-üzə gəlib. "Dənizçilər" hər iki görüşdə 2:3 hesabı ilə məğlub olub.
Beləliklə, yalnız bir görüşdə qalib gələn Azərbaycan klubları bu matçlarda qapılarında 19 qol görüb və yalnız 8 dəfə rəqib qapılarına yol tapıblar.