AFFA Lisenziya Komissiyasının qəbul etdiyi qərarlar elan edilib
AFFA-nın Lisenziya Komissiyası cari mövsüm I Liqada çempion olan "Qəbələ"yə, müvafiq olaraq ikinci, üçüncü pillələrdə yer alan "İmişli" və "Karvan"ın Premyer Liqada iştirakına icazə verib.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə qərar Lisenziya Komissiyasının bugünkü iclasında qəbul edilib.
İclasda 2025/2026-ci illər mövsümündə UEFA-nın kişilər və qadınlar arasında klub yarışlarında, Misli Premyer Liqasında, I Liqada və AFFA Yüksək Qızlar Liqasında iştirak etmək üçün müraciət etmiş klubların sənədlərinə baxılıb.
AFFA-nın Lisenziya Komissiyası Azərbaycan futbol klublarının lisenziyalaşdırılması üzrə qaydaların (Buraxılış 2024) 9-cu maddəsinə əsaslanmış müzakirələrdən sonra aşağıdakıları qərarları qəbul edib:
Premyer Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün aşağıdakı klublara lisenziya verilsin:
"Baku Sportinq", "Difai", "İmişli", "Karvan", "Kəpəz", "Qəbələ", "Səbail", "Şamaxı".
I Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün aşağıdakı klublara lisenziya verilsin:
"Cəbrayıl", "Dinamo", "Hypers Quba", "Qaradağ Lökbatan", "Mingəçevir", MOİK, "Şahdağ Qusar", "Şəfa", "Şəmkir", "Şimal", "Zaqatala".
I Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün aşağıdakı klublara lisenziya verilməsin:
"Araz Saatlı", "Füzuli".
AFFA Yüksək Qızlar Liqasında iştirak etmək üçün aşağıdakı klublara lisenziya verilsin:
"Araz-Naxçıvan", "Baku Juniors", "Dirçəliş", "Qəbələ".
Qeyd edək ki, Azərbaycan futbol klubların lisenziyalaşdırılması üzrə qaydaların (Buraxılış 2024) 14-cü maddəsinə müvafiq olaraq, 2025/2026-cı illər mövsümündə aşağıda göstərilən lisenziyaları alınmış klublar avtomatik olaraq digər lisenziya(ları)nı əldə etmiş hesab olunur:
• UEFA-nın kişilər arasında keçirilən yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış klublar avtomatik olaraq eyni mövsüm üçün Misli Premyer Liqası və I Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış hesab olunurlar.
• Premyer Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış klublar avtomatik olaraq eyni mövsüm üçün I Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış hesab olunurlar.
• UEFA-nın qadınlar arasında keçirilən yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış klublar avtomatik olaraq eyni mövsüm AFFA Yüksək Qızlar Liqa yarışlarında iştirak etmək üçün lisenziya almış hesab olunurlar.