“Ən yaxşılar Azərbaycana gəlir” İdman.biz
“Ən yaxşılar Azərbaycana gəlir”
Avropa Gimnastikası (EG) oktyabrın 16-19-da Bakıda keçiriləcək TeamGym Avropa Çempionatının elanını təqdim edib.
İdman.biz xəbər verir ki, Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan, İslandiya, Avstriya, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Böyük Britaniya, İtaliya, Lüksemburq, Hollandiya, Norveç, Portuqaliya və İsveçdən 304 böyük və 237 yeniyetmə çıxış edəcək.
"Ən yaxşılar təcrübə və yeni enerjinin maraqlı birləşməsini təklif etməyə Azərbaycana gəlir! Namizədlər siyahısına All Stars Team 2022-nin 7 üzvü daxildir: Nikil Hosseyni (İsveç), Brindis Gudnadottir (İslandiya), Agnes Arvidsson (İsveç), Asta Kristinsdottir (İslandiya), Holli Barbur (Böyük Britaniya), Tofiq Əliyev (Azərbaycan) və Konor Vorram (Birləşmiş Krallıq). Əliyev tamblinq üzrə Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb. O, Adil Hacızadə ilə yanaşı, Azərbaycan komandasının 2023-cü il Dünya Çempionatında qazandığı tarixi qələbənin də iştirakçısıdır", - EG qeyd edir.
Müsabiqənin formatı da müzakirə olunur:
"Avropa çempionatında həm yeniyetmələr, həm də böyüklər yaş kateqoriyasında kişi, qadın və qarışıq komandalar arasında yarışlar keçirilir. Hər komanda 8-10 gimnastdan, həmçinin 2-yə qədər ehtiyat idmançıdan ibarət olmalıdır. Qarışıq komanda hər aparat/raund üzrə 50/50 bölünməlidir.
Hər komanda döşəmə hərəkəti, akrobatik hərəkət və batutda yarışır. Bu üç növün ümumi xalları yekun reytinqi müəyyən edir. Seçmə mərhələlərin yekun vəziyyəti hansı komandaların finala yüksəldiyini müəyyən edir. Finalda xallar sıfırdan hesablanır".