Fərid Qayıbovun 4 ili: Azərbaycan idmanında əldə olunan uğurlar və gələcək hədəflər
Fərid Qayıbovun Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri vəzifəsinə təyin edilməsinin 4 ili tamam olur.
İdman.biz xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla bu postu tutan Qayıbovun qarşısında sistemli dəyişikliklər və azərbaycanlı idmançıların beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin artırılması kimi vəzifələr qoyulmuşdu.
Olimpiya uğurları
Son dörd ildə Azərbaycan beynəlxalq idman arenasında mövqelərini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirib. Zirvə nöqtəsi Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunları oldu. Yığmamız 7 medal qazandı: 2 qızıl, 2 gümüş və 3 bürünc.
Qızıl: Cüdoçular Hidayət Heydərov (73 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq).
Gümüş: Taekvondoçu Qaşım Məmmədov (58 kq) və boksçu Alfonso Dominqes (92 kq).
Bürünc: Yunan-Roma güləşçisi Xasrət Cəfərov (67 kq), sərbəst güləşçilər Maqomedxan Maqomedov (97 kq) və Giorgi Meşvildişvili (125 kq).
Bu nəticə ölkəmizin olimpiya hərəkatı tarixində ən parlaq səhifələrdən biri oldu.
İdman tədbirlərinin təşkili
Azərbaycan böyük turnirlərin qəbuluna da xüsusi diqqət ayırıb. 2024-cü ilin yazında Bakıda ilk dəfə güləş üzrə Avropa Olimpiya təsnifat turniri keçirildi. Bundan başqa, gimnastika üzrə dünya kubokunun mərhələləri, mini-futbol üzrə dünya çempionatı və 21 iyunda "Baku Crystal Hall"da baş tutan tarixi UFC turniri ölkəmizin təşkilatçılıq imkanlarını nümayiş etdirdi. 2027-ci ildə isə Bakıda bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı keçiriləcək.
Gənclərlə iş və kütləvi idman
2024–2025-ci tədris ilində uşaq-gənclər idman məktəblərinin yetirmələri ölkədaxili və beynəlxalq yarışlarda 1500-dən çox medal qazanıb. Bu, idman ehtiyatlarının yalnız paytaxtda deyil, bölgələrdə də formalaşdığını göstərir. Eyni zamanda, gənclər evləri və karyera inkişaf mərkəzlərinin sayı artır.
Beynəlxalq əməkdaşlıq
2023-cü ildə Bakı UNESCO-nun MINEPS VII qlobal konfransına ev sahibliyi edib. Fərid Qayıbov isə UNESCO-nun İdmanda Dopinqə Qarşı Mübarizə Konvensiyasının sədr müavini seçilib. Bu, Azərbaycanın məsuliyyətli beynəlxalq tərəfdaş kimi nüfuzunu gücləndirib.
Təkcə 2024-cü ildə ölkədə 79 beynəlxalq yarış keçirilib. Çox yaxın vaxtda – 28 sentyabrda isə III MDB Oyunları başlayacaq. Forumun mərkəzi Gəncə olacaq, amma yarışlar 14 şəhərdə təşkil ediləcək.
Qarşıdakı çağırışlar
2025–2028-ci illər üçün əsas hədəflər: