U-23 dünya çempionatı: Nihat bürünc uğrunda güləşəcək, Elmin Əliyevin final şansı
Bu gün Albaniyanın paytaxtı Tiranada güləş üzrə U-23 dünya çempionatına start verilib.
İdman.biz xəbər verir ki, ilk gündə yunan-Roma güləşçiləri xalçaya çıxıb.
Azərbaycanın 5 klassiki medal uğrunda mübarizəyə qoşulub.
Nihat Quluzadə ilk mərhələdə Yasuhito Morini (Yaponiya) 6:3 hesabı ilə məğlub edib. 1/8 finalda rəqibi amerikalı Maksvel Bleykə 9:0 qalib gələn güləşçimiz növbəti görüşdə iranlı Mohammedmehdi Jafar Qulampuru da mübarizədən kənarlaşdırıb (10:5). Nihat eyni uğuru yarımfinalda təkrarlaya bilməyib. Özbəkistanla Alişer Qaniyevə uduzab təmsilçimiz bürünc uğrunda güləcək.
Təsnifat mərhələsində mübarizəyə başlayan Fərid Xəlilovun Niklas Yan Olova (İsveç) qalib gəlsə də növbəti mərhələdə qırğızıstanlı Razzak Beuşekeevə uduzaraq mübarizəni dayandırıb.
Ruslan Nurullayev startda neytral bayraq altında çıxış edən İlya Valevskidən 8:7 hesabı ilə üstün olub. Güləşçimiz 1/8 finalda Abror Atabayevlə (Özbəkistan) bacarmayıb.
1/8 finaldan mübarizəyə qoşulan Elmin Əliyev Polşanı təmsil edən İslam Əliyev (9:0) və çinli Kun Hunaqa (8:0) tam üstünlüklə qalib gəlib. Güləşçimiz yarımfinalda Beka Melelaşvili (ABŞ) ilə güləşəcək.
Murad Əhmədiyev ilk qarşılaşmasında Yuriy Dorohandan (Ukrayna) 5:2 hesabı ilə üstün olub. Güləşçimizin növbəti rəqibi isveçli Botvid Kaellman olacaq.
Qeyd edək ki, dünya çempionatına oktyabrın 27-də yekun vurulacaq.