Güləşçilərimizdən 2 qızıl, 2 bürünc medal
Bakıda keçirilən yunan-Roma güləşi üzrə U-23 Avropa çempionatı davam edir.
Sport24.az xəbər verir ki, yarışın ikinci günündə 5 çəkidə mükafatçılar bəlli olub.
Dörd idmançımız medal uğrunda qarşılaşmaya çıxıb. Onlardan ikisi final, ikisi bürünc uğrunda qarşılaşmada qüvvəsini sınayıb.
Yığmamız günü 2 qızıl və 2 bürünclə başa vurub. Ziya Babaşovla Xasay Həsənli qalib gələrək Avropa çempionu olublar, Rəşad Məmmədov və Laçın Vəliyev isə bürünc qazanıb.
Ziya Babaşov finalda Vitali Yeriomenko (Moldova) ilə qarşılaşıb. Gərgin keçən görüş güləşçimizin 3:2 hesablı qələbəsi ilə başa çatıb. Babaşov bununla da Avropa çempionu tituluna yiyələnib.
77 kq
Xasay Həsənli qızıl medal uğrunda türkiyəli Yüksəl Sarıçiçeklə üz-üzə gəlib. O, rəqibinə heç bir şans verməyib (9:1) və Avropa çempionatını qızıl medalla bitirib.
Rəşad Məmmədov bürünc medal uğrunda görüşdə İvan Stefanskiyə (Ukrayna) qarşı mübarizə aparıb. 7:0 hesabı ilə qalib gələn "klassik"imiz Avropa çempionatını 3-cü yerdə başa vurub.
Laçın Vəliyev təsəlliverici görüşdə Patrik Qordanı (Rumıniya) sınağa çəkib. O, 4:3 hesabıyla qalib gələrək bürünc medal uğrunda görüşə vəsiqə qazanıb. Vəliyev ardınca İlya Myaleşiki (AİN) də məğlub edərək (3:1) Avropa üçüncüsü olub.
Qeyd edək ki, qitə birinciliyinə 10 pəhləvanla qatılan yunan-Roma güləşi millimizin digər 5 üzvü bu gün yarışa başlayıb. Onlardan ikisi finala yüksəlib, ikisi isə bürünc şansını saxlayıb.