21 yaşadək futbolçulardan ibarət Azərbaycan millisi AVRO-2025-in seçmə mərhələsini başa vurub.
İdman.biz xəbər verir ki, yığmamız tarixinin 15-ci tsiklini də uğursuzluqla yekunlaşdırıb.
15 seçmə mərhələnin 14-də qrupda oynayan komanda yenə sonuncu yeri tutub. Bu, millinin tarixində 8-ci "zirzəmi"dir. Bundan əvvəlki iki tsikldə son pillədən qurtulan yığma yenidən özünə "doğmalaşan" autsayderliyə qayıdıb. Son 7 qrup mərhələsində ikinci dəfə millimiz bütün rəqiblərinə aşağıdan yuxarı baxmalı olub.
Yeni başa çatan tsikl qol sayında da antirekordlarla yadda qalıb. Cəmi 4 qol vuran komanda son 9 seçmə mərhələdəki ən "dişsiz" dövrünü yaşayıb.
30 topun buraxılması isə tarixdə ikinci ən bərbad nəticədir. Antirekord debütdəki AVRO-1996-da yaşanıb. Sonrakı 29 ilin ən zəif nəticəsi isə bu tsikldə qeydə alınıb.
Mərhələni cəmi 3 xalla tamamlayan yığma tarixinin ikinci ən pis nəticəsinə imza atıb. Yalnız bir dəfə qrupda daha zəif göstərici qeydə alınıb. Bu da xalsız bitirdiyimiz AVRO-2006-ya təsadüf edib. Tsikldə 3 xal əldə olunması isə ilk belə hal deyil. AVRO-1996, AVRO-2006, AVRO-2009 və AVRO-2019-da da eyni uğursuzluğa şahid olmuşuq.