Rusiya mətbuatı: “Üç qol fərqi nə azarkeşləri, nə Qurbanovu, nə də futbolçularını narahat etmir” İdman.biz
Rusiya mətbuatı: “Üç qol fərqi nə azarkeşləri, nə Qurbanovu, nə də futbolçularını narahat etmir”
Bu gün "Qarabağ" Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinin cavab oyunu çərçivəsində Zaqreb "Dinamo"sunu qəbul edəcək.
İdman.biz Rusiyanın soccer365.ru saytının bu oyunla bağlı məqaləsini təqdim edir.
"İlk matçda "Qarabağ" hücumun yekununda adət etmədiyi şəkildə uğursuz idi və bu, "köhlən atlar"ın mövsümdə qol vura bilmədiyi ilk oyunu idi. Lakin onun ardınca dərhal ikinci oldu - Premyer Liqanın son turunda Qurban Qurbanovun yetirmələri yenə də rəqib qapısına yol tapa bilməyərək, "Turan Tovuz"a 0:1 hesabı ilə uduzdular. Bununla belə, "Qarabağ"ın bütün diqqəti "Dinamo" ilə ev oyununa yönəlib: üç qol fərqinə baxmayaraq, irəliləmək ümidləri qalır və komanda son dərəcə əzmkardır - "Qarabağ" pərəstişkarları qarşısında yaxşı oyununu göstərməyə öyrəşib".
Müəllif qeyd edir ki, Qurbanov "Turan Tovuz"la matçda heyətində rotasiya edib. Amma yazıda əsas diqqət "Qarabağ" azarkeşlərinin dəstəyinə yönəlib: "Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionda "Dinamo"ya qarşı keçiriləcək oyunun bütün biletləri satılıb – Çempionlar Liqasının payız mərhələsinə vəsiqə uğrunda həlledici görüşdə "Qarabağ" dolu tribunalar qarşısında oynayacaq. İlk görüşdən sonrakı üç top fərqi nə azarkeşləri, nə Qurbanovu, nə də futbolçularını narahat etmir - hamı möcüzə göstərib Xorvatiya klubunu məğlub etməyə ümid edir. Doğma meydança "Qarabağ"a çox vaxt kömək edirdi və hətta Xorvatiya mətbuatı xəbərdarlıq edir ki, "Dinamo"ya tribunadan gələn təzyiqin öhdəsindən gəlmək çox çətin olacaq və son dərəcə motivasiyalı "Qarabağ"la matçda konsentrasiyanı itirmək olmaz".
Məqalədə Yakiroviçin əvvəlki oyundakı sxemindən bəhs edilir və təkrar oyunla bağlı fikirlər bölüşülür: "Qarabağ"la ilk oyunda "Dinamo"nun baş məşqçisi 4-2-3-1 sxemindən istifadə etdi, lakin HNL-in son turunda Sergey Yakiroviç üç mərkəz müdafiəçisinin olduğu sxemdən istifadə etdi. Çox güman ki, "Qarabağ"la cavab oyununda Yakiroviç Juninyoya daha az məkan buraxmaq üçün müdafiənin mərkəzini gücləndirməyə çalışacaq. Heyətdə dəyişikliklər də mümkündür: xüsusən, ilk qolu vurmasına baxmayaraq, kifayət qədər hazır görünməyən cinah oyunçusu Pyatsa ehtiyat oyunçular skamyasında qala bilər. Bununla belə, ilk görüşdə işləyən sxemi dəyişmək üçün ciddi səbəblər yoxdur və lazım gələrsə, Yakiroviç onu oyun zamanı edə bilir".
"Dinamo"nun müdafiəsinə verilən qiymət o qədər də yüksək deyil: "Hətta Zaqrebdəki matçda "Dinamo"nun müdafiədəki oyunu çox da arzuolunan deyildi: xüsusən, mütəxəssislər yarımmüdafiəçilərin müdafiə hərəkətlərindən narazı idilər və müdafiə xətti işinin öhdəsindən gələ bilmirdi. Bir çox cəhətdən "Dinamo"nun bəxti gətirib ki, adətən son dərəcə məhsuldar və effektiv olan "Qarabağ" qol vura bilməyib. Zaqreb klubu bu mövsüm çox az qol buraxır - beş matçda cəmi iki qol, lakin əksər rəqibləri həqiqətən təhlükəli adlandırmaq çətindir. Səfər oyununda Sergey Yakiroviçin komandası "Qarabağ"ın hədəfinə yaxınlaşmaması üçün maksimum konsentrasiya nümayiş etdirməli olacaq".
Məqalənin ümumi yekununda də qeyd olunur ki, "Dinamo" üç qolla yaxşı üstünlüyü təmin edib və Bakıda daha ehtiyatlı oynaya bilər. Meydan sahibləri isə daha fəal hücuma keçməli olacaqlar: "İzdihamlı "Tofiq Bəhramov"dakı azarkeşlər "Qarabağ"a yaxşı dəstək verəcəklər. Rəqibə belə təzyiqdə oynamaq çox çətin olacaq. "Dinamo"nun müdafiəsi ilk görüşdə də ideal deyildi və "köhlən atlar" daha təsirli olsaydılar, Xorvatiya klubunun üstünlüyü bu qədər böyük olmazdı. "Qarabağ" öz meydanında qeyri-adi iki oyunluq qolsuzluqdan qurtulmalıdır. Əgər "Dinamo" konsentrasiyasını itirsə və həddindən artıq rahatlaşarsa, "köhlən atlar" nəinki qələbə və avrokubok xalları əldə etmək, hətta oyunu əlavə vaxta da keçirmək şansı qazanacaq. Ancaq bunun üçün də qol buraxmamaq lazımdır və "Qarabağ"ın müdafiəsi çox zəifdir.