Mark Tamaş Azərbaycan-Macarıstan matçı və Azərbaycan futbolu haqqında danışdı
Azərbaycan çempionatları tarixində çıxış etmiş yeganə macarıstanlı futbolçu Mark Tamaşdır
İdman.biz xəbər verir ki, 31 yaşlı müdafiəçi 2023-cü ilin yayından bu ilin əvvəlinə qədər ölkəmizdə "Neftçi"nin formasını geyinib.
Hazırda Rumıniyanın "Sepsi" klubunda çıxış edən Tamaş 2021-ci ildə Macarıstan yığmasının heyətində 1 oyun keçirib. AFFA-nın mətbuat xidmətinə müsahibə verən təcrübəli futbolçu Azərbaycan və Macarıstan milliləri arasında keçiriləcək yoldaşlıq görüşü barədə fikirlərini bildirib.
- Bu gün Azərbaycan və Macarıstan milli komandaları arasında yoldaşlıq görüşü keçiriləcək. Həmin görüşdən nə gözləyirsiniz?
- Məncə, Macarıstan yığması bu matçda qələbə qazanacaq. Ancaq düşünürəm ki, bu, heç də asan olmayacaq. Yenə də seçmə mərhələyə yaxşı hazırlaşmaq baxımından Macarıstan millisi bu görüşdə qələbə qazanmalıdır.
- Komandanız DÇ-2026-nın seçmə mərhələsində Portuqaliya, İrlandiya və Ermənistanla qarşılaşacaq. Azərbaycan millisi ilə oyun Macarıstan yığmasına nə qazandıra bilər?
- Unutmayaq ki, bu, yoldaşlıq oyunudur. Baş məşqçi məhz belə qarşılaşmalarda nəyin yolunda getdiyini, nəyin düzgün edilmədiyini görə bilər. Çünki məşqçilər yoldaşlıq görüşlərində müxtəlif taktikanı, eləcə də, yeni oyunçuları sınaya bilirlər. Azərbaycanla oyun da qarşıdakı rəsmi matçlar öncəsi bəzi məqamları yoxlamaq baxımından yaxşı fürsətdir.
- Ölkəmizdə çıxış etdiyiniz üçün Azərbaycan millisinin əksər futbolçularını tanıyırsınız. Sizcə, onların güclü və zəif tərəfləri nələrdir?
- Millinizin əksər oyunçuları daxili çempionatda çıxış edir və demək olar ki, eyni komandada oynayırlar. Belədə futbolçular bir-birilərini daha yaxşı tanıyırlar. Bu da Azərbaycan millisinin əsas üstünlüyüdür.
- Macarıstanlı futbolçular millimizin heyətində ən çox kimdən çəkinməlidir?
- Emin Mahmudov və Mahir Emrelidən. Eminlə "Neftçi"də komanda yoldaşı olmuşam. Mahiri isə Polşadan tanıyıram. Mən 2020-2022-ci illərdə orada "Slask" klubunda çıxış edirdim. Mahir də həmin vaxt qısa müddət "Legiya"nın formasını geyinmişdi. Hər ikisi olduqca keyfiyyətli futbolçudur.
- Bəs Macarıstan millisinin ən böyük üstünlüyü nədir və əsas "silah"ı hansı oyunçulardır?
- Macarıstan yığması çox güclü kollektivdən formalaşıb. Əsas "silah"ları baş məşqçinin illərdir qurduğu komanda ruhudur. Əksər futbolçular Top-5 liqalarda çıxış edirlər. Həmçinin Dominik Soboslay kimi kapitanımız var.
- 33 illik Azərbaycan çempionatında çıxış etmiş yeganə macar futbolçusunuz. Bunu bilirdiniz?
- "Neftçi"də oynamağa başlayanda bu haqda eşitmişdim. Bu statistika mənə çox maraqlı gəldi. Azərbaycan çempionatının yeganə macar futbolçusu olmaq qürurverici, sevindirici məqamdır.
- Polşa, Rumıniya və Azərbaycanda legioner həyatı yaşamısınız. Bu ölkələri necə müqayisə edə bilərsiniz? Azərbaycanda keçirdiyiniz il yarımlıq vaxtı necə xatırlayırsınız?
- Futbolçu üçün Polşa ən yüksək səviyyədir. Xüsusən də, azarkeşlərə və liqanın yüksək rəqabətli olmasına görə. Azərbaycandakı ilk ilim yaxşı keçdi. Son tura qədər ikinci yer uğrunda mübarizə apardıq. Amma son yarım il fəlakət idi. Düzünü desəm, "Neftçi" daha yaxşısına layiqdir.
- Bakı sizdə necə təəssürat yaratdı?
- Bakı möhtəşəm şəhərdir. Vaxtımız olanda hələ də dostlarımızı görmək üçün ora gəlirik. Ailəm də bir neçə həftə əvvəl Bakıda idi.
- Azərbaycandan yeni təklif alsanız, cavabınız necə olar?
- Bunu dəqiq bilmirəm. Çox məqamlar var. Amma şübhəsiz ki, bu barədə müsbət düşünürəm.