Gəncədə də hər yay sular bulanır...
Premyer Liqada cəmi 2 tur geridə qalsa da, "Kəpəz" azarkeşləri yenə sosial şəbəkələri "sökürlər". Ölkənin ən köklü klublarından biri olan camiədə aləm bir-birinə dəyib. Bir qism ilk turlarda komandanın məğlubiyyətini səbəb gətirərək Adil Şükürovun istefasını tələb edirsə, bəziləri tələsik addım atmağın əksinə çıxır. Bu məsələdə bitərəf olanlar da var ki, onlar hələ hansı "cəbhə"də olduğunu müəyyənləşdirməyib. Bu yerdə ortaya sual çıxır: kim haqlıdı?
Əslində, futbolda bu sual ritorik məna daşıyır. Bu gün sən tribunadakıların, monitor qarşısında oturanların sevimlisi, qəhrəmanı ola bilərsən. Ancaq ertəsi "xalq düşməni" elan olunacağın da istisna olunmur. Odu ki, futbolda haqq-ədalət axtarmaq, Qrenlandiyada kaktus axtarmağa bənzəyir. Uzağa getməyək, ötən həftə baş tutan "Qarabağ" – "Ludoqorets" oyununu yada salaq. Ağdam təmsilçisi ilk görüşdə məğlub olduğuna görə Qurban Qurbanovu tənqid atəşinə tutanlar, dünən gecədən mövqelərini 180 dərəcə dəyişərək 52 yaşlı mütəxəssisin şəninə tərif söyləməkdən yorulmurlar.
Təxminən eyni aqibəti bu gün Adil Şükürov da yaşayır. 3 ay əvvəl Şükürovu az qala Gəncənin qəhrəmanı kimi qəbul edənlər, yeni mövsümdə geridə qalan 2 turdan sonra Gəncənin düşməni kimi istefaya səsləyir. Niyə, nə üçün? Mən nə Şükürovun, nə də klubda çalışan başqalarının vəkiliyəm. Sadəcə, yaşananlara real baxmağın, baş verənlərə obyektiv qiymət verilməyin tərəfdarıyam.
"Kəpəz" ilk iki turda kimə yenilib? Ölkəmizi avrokuboklarda təmsil edən 2 kluba. "Sumqayıt" "Kəpəz"dən fərqli, toplanışa daha tez başlayıb, heyəti daha erkən komplektləşdirib. "Fehervar"la ilk görüşdə "qırmızı" olmasaydı, "kimyaçılar" bəlkə də bu gün Konfrans Liqasında yoluna davam edirdi. Samir Abasov Macarıstan təmsilçisini təhlil edib, futbolçularını qitəmiqyaslı turnirə hazırlayarkən, Şükürov ötən mövsümlə müqayisədə heyəti 80 faiz dəyişən "Kəpəz"də yerli futbolçuların seleksiyasını keçirirdi ki, yeni kollektiv formalaşdırsın. Legionerlər? Bu gün "sarı-göylər"in formasını geyinən əcnəbilərin əksəriyyəti birinci dəfədi Azərbaycana qədəm qoyur. Yeni ölkə, fərqli mədəniyyət... heç şübhəsiz ki, onlara da uyğunlaşmağa vaxt lazımdı.
"Kəpəz"in yenildiyi "Qarabağ"ın səviyyəsinin isə ölkə futbolunun orbitini aşdığı hamıya məlumdu. Heyətləri müqayisə etmək, büdcəyə nəzər salmaq kifayətdi ki, Gəncə klubunun məğlubiyyətini istəməsən də həzm edəsən.
Və ən nəhayət büdcə məsələsi. Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, gəncəlilərin heyəti ötən illə müqayisədə dəyişib. Komandanın aparıcı üzvləri daha yüksək məvacib qarşılığında iddialı klublara üz tutublar. Tələbkar gəncəli azarkeşlər isə nədənsə bu məsələni qabartmırlar. Klub rəhbərliyinə sual etmirlər ki, hansı səbəbdən komandanın aparıcı oyunçularını saxlamadılar? Səbəb bəllidi: büdcə artmayıbsa, məvacibin çoxalmasını tələb edən oyunçuları saxlamaq mümkünsüzdü. Birdəfəlik yadda saxlamaq lazımdı ki, "Kəpəz"in problemi məşqçidə ola bilməz. Məşqçi həmin məşqçidi ki, bataqlığa düşən "Kəpəz"i qəbul etdi və inanılmazı reallaşdırdı. Bu cür davranışa reaksiya verməli ilan isə klub rəhbərliyi olmalıdı. Azarkeşlərlə görüşməli və acı reallığı izah etməlidi. Hərdən adama elə gəlir ki, rəsmilər bilərəkdən klub "qaynamayanda" narahat olurlar. Bu yerdə bir atalar məsəlini xatırlatmaq yerinə düşər: "bulanıq suda balıq tutmaq asandı". Gəncədə də hər yay sular bulanır...
P.S Çox maraqlıdı ki, hər il eyni vaxtda Gəncədə oxşar ssenariyə şahidlik edirik. Deyəsən, hadisələr eyni nöqtədən və eyni adamlar tərəfindən idarə olunur.