Fernandu Santuş: Dünyada elə bir məşqçi yoxdur ki, qələbədən başqa nəyisə düşünsün Sport24.az
Fernandu Santuş: "Dünyada elə bir məşqçi yoxdur ki, qələbədən başqa nəyisə düşünsün"
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Fernandu Santuş bu gün AFFA-nın inzabiti binasında jurnalistlərlə görüşüb. Sport24.az xəbər verir ki, portiqaliyalı mütəxəssis yığmanın İsveç və Slovakiya ilə oyunlarına düşərgəyə dəvət etdiyi futbolçuların adlarını açıqlamaqla yanaşı, media nümayəndələrini maraqlandıran başqa sualları da cavabıandırıb.
- ⁠Mahir zədəlidir. Ümumiyyətlə, siyahıda 50 nəfərə yaxın futbolçunun adı var idi. Onların arasında seçim etdik. Qeyd etdiyiniz oyunçuların hər biri zədəlidir ona görə də oynamayacaqlar.
- ⁠Reallıqla barışmaq lazımdır. Biz bura gələcək üçün komanda qurmağa gəlmişik. İndi heyətə cəlb etdiyim oyunçular da ilk dəfədir mənimlə işləyəcəklər. Cəmi bir gün məşq etmək imkanımız olacaq. Hansısa köklü dəyişiklik etməyə gərək yoxdur. Onlar bizi, biz də onları tanıyacağıq. Komandalarında necə hazırlıq keçiblərsə, elə də olacaq. Gələcəkdə nələrisə dəyişəcəyimizlə bağlı danışmaq tezdir. Rəqabətə davamlı komanda yaratmaq istəyirik. Mümkün qədər çox qol vurmaq lazımdır. Kompakt, istəkli, əzimkar, Vətəninə sadiq bir komanda yaratmaq istəyirik. Milliyə çağırılacaq hər bir futbolçu bizim üçün önəmlidir. Onların heç biri bizim üçün ulduz deyil.
- Əsas olan komandadır. Qrup oyunları bizim üçün vacibdir. Mənim üçün bir oyunçu digərindən önəmli deyil, hamı gözümdə bərabərdir. Burada hamımızın əsas məqsədi Azərbaycan naminə yaxşı iş görməkdir və yığmaya elə belə gəlməmişım. Komanda da bu əzimkarlığı yaratmaq lazımdır.
- Bu oyunlarda nəticə nə dərəcədə önəmlidir?
- ⁠Dünyada elə bir məşqçi yoxdur ki, qələbədən başqa nəyisə düşünsün. İlk olaraq elə bir komanda yaratmaq istəyirik ki, futbolçular inamlı və iddialı, taktiki və texniki cəhətdən yaxşı olsunlar. Rəqiblərimizi yaxşı analiz etmişik. Rəqib komandanın bütün oyunçuları ilə bağlı məlumatımız var. İndiki halda əsas baza əlimdə olan bu futbolçulardır.
- Arif Əsədovdan sonra yığmaya yerli məşqçi təyin olunmayıb. Bunun səbəbi nədir?
- ⁠Əlbəttə, millidə yerli məşqçi olacaq. Bu bizim üçün önəmlidir. Hər bir milli komandada yerli məşqçinin olması vacibdir. Ola bilsin ki, növbəti oyundan öncə bunu açıqlayacağıq.
- Ulduzlar göydə olur, dediniz. Bəs AVRO-2016-da Kriştiano Ronaldo da göydə idi?
- ⁠Fikrimcə, bu uğura görə tək o yox, bütün komanda ulduz sayılır.