Azərbaycanda 12 ilin görünməyən uğursuzluğu
2024-cü ilin payızı Azərbaycanın U-19 və U-17 yığmalarının uğursuzluğu ilə əlamətdar olub.
İdman.biz xəbər verir ki, AVRO-2025-in seçmə mərhələsində çıxış edən komandalarımızın hər ikisi mübarizəni dayandırıb.
Millilər keçirdikləri 6 oyunda qələbə də qazana bilməyiblər. Hər yığma bir heç-heçə ilə kifayətlənib.
Ümumilikdə isə iki komanda birlikdə 2 heç-heçə edib və 4 dəfə uduzub. Bu 6 oyunda 3 qola imza atan futbolçularımız 13 top buraxıblar.
Bu, iki yolmanın nəticələrinə əsasən son 12 ildə ən böyük uğursuzluqdur.
2012/13 mövsümündə 6 oyunda cəmi 1 xal əldə olunub. Sonrakı illərdə isə nəticələr indikindən yaxşı alınıb. Düzdür, həm 2013/14, həm də 2023/24 mövsümlərində millilərin qazancı indiki kimi 2 xala bərabər olub. Amma hər iki halda top fərqi daha yaxşı idi.
Yığmalarımızın çıxışı ilə bir antirekord da təkrarlanıb. Ardıcıl 2 mövsüm qələbə qazanmayan millilər yalnız bir dəfə belə seriya ilə üzləşib. 2012/13 və 2013/14 mövsümlərində də üst-üstə 12 matçda bir dənə də qalibiyyət sevinci yaşanmayıb.
Qeyd edək ki, 2020/21 mövsümündə koronovirus pandemiyası üzündən U-19 və U-17-lərin qitə çempionatı keçirilməyib. 2014/15 mövsümündə hər iki, 2018/19 mövsümündə bir yığmamız mərhələ adladığı üçün oyun sayı daha çox alınıb.