Paris-2024: Maqomedxan bürünc medal uğrunda güləşəcək
İdman.biz xəbər verir ki, bu gün güləş yarışlarının son iştirakçıları mübarizəyə qoşulublar.
Azərbaycan millisinin iki sərbəst güləşçisi də xalçaya çıxıb. Onlardan Maqomedxan Maqomedov avqustun 11-də bürcün medal uğrunda qüvvəsini sınayacaq.
Hacı Əliyev yarışa 1/8 finaldan başlayıb. Olimpiadaların gümüş və bürünc mükafatçısının ilk rəqibi meksikalı Ostin Qomes olub. Görüş idmançımızın qələbəsi ilə başa çatıb - 7:0. Əliyev 1/4 finalda İsmail Musukayevlə (Macarıstan) münasibətinə aydınlıq gətirib. Lakin qarşılaşmada rəqib 10:3 hesabı ilə qalib gəlib. Macar güləşçi isə yarımfinalda uduzduğundan Hacı Olimpiada ilə vidalaşıb.
Maqomedxan Maqomedov da 1/4 finala vəsiqə üçün mübarizə aparıb. Dominikan Respublikası idmançısı Luis Migel Pereslə üz-üzə gələn güləşçimiz rəqibinə heç bir şans verməyib və 9:0 hesabı ilə qələbə qazanıb. Maqomedov ikinci qarşılaşmasında Zbiqnev Baranovski (Polşa) ilə qüvvəsini sınayıb. O, bu dueldən də üstün ayrılıb. Rəqibini 7:2 hesabı ilə məğlub edən Maqomedxan yarımfınala yüksəlib. Güləşçimiz finala gedən yolda gürcüstanlı Givi Matçaraşvilini sınağa çəkib. Görüş rəqibin xeyrinə bitib - 5:0. Maqomedov sabah bürünc medal uğrunda güləşəcək. Onun rəqibi təsəlliverici qarşılaşmada bəlli olacaq.