Olimpiadada qızıl medal alan idmançı heyrətamiz məbləğlə mükafatlandırıldı
Arşad Nadim Olimpiadada qızıl medal qazanıb
Parisdə nizə atmada Arşad Nadimin tayı-bərabəri olmayıb. 92,97 m-lik fantastik nəticə əldə edən pakistanlı qızıl medal qazanaraq olimpiya rekordunu müəyyənləşdirib.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadən məlumatına görə, mükafat olaraq Nadim qeydiyyatlı bir avtomobil alıb. Yerli poçt şöbəsi də onun şərəfinə xatirə markası buraxacaq.
Pakistan hökuməti də idmançını 250 milyon rupi ilə mükafatlandırmaq qərarına gəlib. 150 milyonu baş nazir Şehbaz Şərif, 100 milyonunu isə Pəncabın baş naziri Məryəm Nəvaz ayırıb.
Məbləğ təsadüfən seçilməyib. Pakistanda təxminən 250 milyon insan yaşayır. Ancaq konvertasiyadan sonra məbləğ daha az təsir edici olur. Demək olar ki, 900.000 dollardır.
27 yaşlı idmançının qızıl medalı Pakistan üçün xüsusi bir şeydir. Ölkə 1984-cü ildə otüstü xokkey komandasından bəri qızıl medal gözləyirdi.