Zabit Səmədovdan gənc döyüşçülərə dəstək və MMA-nın inkişafı ilə bağlı müsahibə
2023-cü ildə məşhur kikboksçu Zabit Səmədov tərəfindən gənc döyüşçülərə dəstək olmaq və onları beynəlxalq arenalara çıxarmaq məqsədi ilə təsis olunmuş "New Generation Fighting" (NGF) təşkilatının himayəsi altında sabah, "Sea Breeze"də Xəzər dənizinin sahilində V Beynəlxalq MMA turniri keçiriləcək.
Bu gün ənənəyə uyğun olaraq döyüşdən əvvəl turnir iştirakçılarının face-to-face mərasimi baş tutub. Media.Az tədbirdən əvvəl Zabit Səmədovla söhbətləşib.
Xatırladaq ki, Zabit Səmədov titullu kikboksçu, müxtəlif versiyalar üzrə dəfələrlə dünya və Avropa çempionudur. 2009-cu ildə Avropada K-1 Qran Prisinin qalibi olub. Kikboksçu karyerası ərzində 113 döyüş keçirib və bunun 103-də qalib gəlib. Bu qələbələrdən 38-i nokautla olub.
- Artıq beşinci dəfədir ki, turnir keçirilir. Yarandığı gündən bəri turnir necə dəyişib?
- Hər şey bir əsas ideya ilə başladı - idman zallarında güclü məşq edən, lakin böyük beynəlxalq turnirlərə getmək imkanı olmayan gənc idmançılara kömək etməkdən. Onlar üçün adlarını eşitdirmək çətindir, nadir hallarda diqqət çəkirlər. Buna görə də biz NGF promouşenini yaratdıq - döyüşçülərə özlərini sübut edə biləcəkləri və digər təşkilatların diqqətini cəlb edə biləcəkləri bir platforma verdik. Biz döyüşçülərin rekordlarını qeyd edirik - 1-0, 5-0, 10-0 - və bu, işləyir: idmançının qələbəsi olan kimi beynəlxalq təşkilatlar ona diqqət yetirirlər. Biz düzgün yoldayıq: döyüşçülər iştirak edir, təcrübə toplayır, qalib gəlir və onlara maraq artır. Azərbaycanda hər turnirdə iştiraka tələbat artır, hətta xaricdən müraciətlər də alırıq. Yarışların səviyyəsi getdikcə yüksəlir.
- Deyə bilərik ki, siz artıq müəyyən nəticələr əldə etmisiniz...
- Əlbəttə. Turnirlər yüksək səviyyədə keçirilir, döyüşlər möhtəşəm keçir. Qarşıdan gələn tədbirdə çox güclü döyüşçü siyahımız var. Məşhur döyüşçülər, o cümlədən Yaponiya, ABŞ, Əbu-Dabidə özünü artıq sübut etmiş həmyerlilərimiz çıxış edəcəklər. Bu, ciddi bir hadisə olacaq.
- Bu turnirin iştirakçıları arasında kimləri xüsusi qeyd edərdiniz?
- Bizim təşkilatımızın çempionu var - Məhəmməd Usman. O, klubumu təmsil edir və əsas döyüşdə iranlı idmançıya qarşı çıxış edəcək. Onun cəmi 21 yaşı var, amma çox ümidvericidir. Əminəm ki, onun böyük gələcəyi var.
Qeyd edim ki, siyahıda yüksək səviyyəli azərbaycanlı döyüşçülər var: Tahir Abdullayev, Məhəmmədəli Osmanlı, Mehman Məmmədov, Məhərrəm Həsənzadə. Onlar Braziliya, Özbəkistan, Qırğızıstan, Misir və digər ölkələrin nümayəndələri ilə mübarizə aparacaqlar. Xüsusilə titullu kikboksçu Alim Nəbiyevin MMA-da debütü diqqət çəkir. Bu möhtəşəm bir hadisə olacaq.
- Son 2-3 ildə Azərbaycanda MMA-ya marağın artdığını siz də müşahidə etmisiniz?
- Bəli, maraq həqiqətən də artıb. İndi çox adam, o cümlədən Azərbaycanda çox populyarlaşan UFC-ni izləyir. Xüsusilə Qafqazdan çempion olan döyüşçülərin uğurları fonunda. Bizim oğlanlar onlara baxıb eyni diviziona düşməyi xəyal edirlər. Bu, böyük motivasiyadır.
- Bu il UFC ilk dəfə Bakıda turnir keçirdi. Bu tədbiri izləmisiniz?
- Düzünü desəm, iştirak etməmişəm. Məni rəsmi dəvət etmədilər, görünür, başqa qonaqları, əsasən də xaricdən dəvət etmək qərarına gəldilər. O vaxt mən hətta ölkədə deyildim, ona görə də baş verənləri ətraflı şərh edə bilmərəm.
- Bəs ümumilikdə belə turnirlərin Bakıda keçirilməsini necə qiymətləndirirsiniz?
- Əlbəttə, prestijlidir - həm şəhər, həm də ölkə üçün. Bu cür tədbirlər idmanın inkişafına töhfə verir, bölgəyə diqqəti cəlb edir.
- Bu gün MMA-da qadınlar da fəal şəkildə çıxış edirlər.
- MMA peşəkar idman növüdür. Əgər qadın UFC kimi ciddi təşkilatın tərkibində oktaqona daxil olursa, mən buna peşəkar fəaliyyət kimi baxıram. Şəxsən mənə döyüşün kişi idmanı kimi klassik qavrayış daha yaxın olsa da, bununla yüksək səviyyədə məşğul olanlara hörmətlə yanaşıram. Amma, bilirsiniz, bu yenə də qadın işi deyil (gülür).
- Özünüz də kikboksinq üzrə möhtəşəm karyeranız olub. Döyüşlərinizi xatırlayırsınız?
- Çox parlaq anlar olub. Mənə çox məşhur rəqiblərlə döyüş təklif ediblər. Məsələn, 2006-cı ildə Çexiyada mən o zaman zirvədə olan Maykl Makbudla döyüşmüşəm. Meneceri ona "asan döyüləcək bir gənc" söz vermişdi, amma mən qalib gəldim və onun burnunu sındırdım (gülür). Davadan sonra o, menecerinə "sən məni pis vəziyyətə qoydun" deyib. Bu, əlamətdar qələbə idi. Digər mühüm döyüş Rey Sefo ilə oldu. Məni yenə də məğlub edilməli olan rəqib kimi gətirdilər, amma yenə qalib gəldim. Bu qələbələr məni tanıtdı. Təbii ki, bəxt öz rolunu oynadı, amma mən bu çağırışlara hazır idim.
- Bu idman növünə yeni başlayan gənc döyüşçülərə nə məsləhət görərdiniz?
- Əsas odur ki, tələsməyin. Bu gün çoxları hər şeyi bir anda istəyir: böyük turnirə çıxmaq, ulduz olmaq. Amma idman bir yoldur. Səbr və sistemli böyümə lazımdır. Bəzən sizə məşhur rəqiblə döyüş təklif edirlər: qalib gəlsəniz, ulduz olacaqsınız, amma məğlubiyyət hər şeyi dayandıra bilər. Ona görə də məsləhət görürəm ki, addım-addım, ağıllı və yersiz təlaşsız irəliləyin.